Jaki aparat fotograficzny kupić?

Jaki aparat fotograficzny kupić?

 

Żyjemy w czasach, w których króluje Internet i Social Media, więc nie zawaham się stwierdzić, że każdy z nas ma aparat fotograficzny, chociażby w Smartfonie. Chcesz czy nie, zdjęcia są naszą codziennością, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, ale dla wielu z nas stały się również pasją lub sposobem na życie. Prawdopodobnie jesteś na takim etapie, w którym Twój obecny aparat już Ci nie wystarcza i stoisz przed ciężką decyzją zakupu pierwszego sprzętu 🙂 Zanim więc kupisz ten odpowiedni dla siebie, musisz sobie odpowiedzieć na kilka prostych pytań:

  1. jakie są Twoje umiejętności fotografowania?
  2. jakie zdjęcia chcesz robić?
  3. jak często będziesz zniego korzystać i w jakich sytuacjach?
  4. jaki masz budżet?

Przy zakupie nowego, super wypasionego sprzętu jest wiele pułapek, na które możesz się łatwo nabrać. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci wybrać sprzęt odpowiedni dla Ciebie, dostosowany bezpośrednio do Twoich potrzeb. Pozwoli to też zaoszczędzić Ci rozczarowań i wielu nieprzemyślanych problemów, już po zakupie.

 

Wyróżniamy 3 rodzaje aparatów cyfrowych

 

 

1. APARAT KOMPAKTOWY (Dla początkujących)

 

Twoje umiejętności:

Jeśli jesteś amatorem i dopiero zaczynasz swoja przygodę z fotografią, a pojęcie czasu naświetlania jest Ci obce, to aparat kompaktowy na początek zdecydowanie Ci wystarczy. Obecnie takie aparaty często wbudowane są w telefony komórkowe. Charakteryzuje je niewielka matryca i nierzadko przeciętne parametry. Możesz mieć zerową wiedzę na temat fotografii, żeby być posiadaczem kompaktu, a i tak możesz zrobić nim naprawdę bardzo dobre zdjęcia. Nie zwalnia Cię to jednak z podnoszenia swoich umiejętności!

Rodzaj zdjęć:

Aparaty kompaktowe są dość ograniczone i w większości z nich ustawienia parametrów ekspozycji są automatyczne. Nie da się w nich wymienić optyki, więc nie uzyskasz efektownych rozmyć czy artystycznych obrazów z grą świateł.

Użytkowanie:

Idealny dla osób"strzelającym fotki" wszystkiemu i wszędzie. Są bardzo wygodne, mają bezpośredni podgląd na żywo na wyświetlaczu. Rozmiary zdjęć nie powinny zapychać Twoich dysków na komputerze, a media społecznościowe będą zadowolone z szybkiej konwersji. Aparaty kompaktowe w zależności od stopnia zaawansowania i modelu, mogą być bardzo małe, więc bez problemu zmieszczą się w każdej nawet najmniejszej damskiej torebce!

Budżet:

Jest to najtańsza grupa aparatów, więc na pewno każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie.

 

2. BEZLUSTERKOWIEC (Dla średnio-zaawansowanych)

 

Twoje umiejętności:

Jeśli zapoznałeś się już z podstawowymi pojęciami w fotografii, wiesz co to jest ISO, czas naświetlania, ekspozycja czy ogniskowa, to czas przesiąść na lepszą brykę i poznać rodzinę bezlusterkowców.

Rodzaj zdjęć:

Bezlusterkowce to też aparaty kompaktowe, tyle że z wymienna optyką. Jest dużo funkcji, którymi możesz manipulować, aby zrobić zdjęcie takie jakie chcesz. W zależności od posiadanego obiektywu, rodzaje zdjęć są tak naprawdę nieograniczone. Na rynku jest wiele rodzajów obiektywów i akcesoriów, choć nie ma ich tak wielu jak w przypadku lustrzanek. Bezlusterkowce mają również wbudowane funkcje nagrywania filmów wysokiej jakości, co jest bardzo przydatne!

Użytkowanie:

Są idealne dla osób, które chcą mieć kontrolę nad swoimi zdjęciami, ale nie lubią nosić zbyt wielu kilogramów. Bezlusterkowce są większe od kompaktów, ale gabarytowo wciąż pozostają niewielkie. Zdjęcia są wysokiej jakości i wysokiej rozdzielczości.

Budżet:

Jest to droższa grupa aparatów niż zwykłe kompakty, w zależności od modelu ceny są nieco niższe niż ceny lustrzanek. Jednak ostatnio rynek bezlusterkowców wystrzelił w górę i ich ceny są porównywalne, a czasem nawet nieco wyższe niż ceny mniej profesjonalnych lustrzanek.

 

3. LUSTRZANKA (Dla zaawansowanych)

 

Twoje umiejętności:

Lustrzanki są raczej dla specjalistów, którzy na co dzień zawodowo zajmują się fotografią. Wiedzą o niej wszystko, a mimo to wciąż chcą zdobywać wiedzę i szkolić swój warsztat. Lustrzanki jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w lustro, więc działanie takiego aparatu wygląda nieco inaczej niż w przypadku aparatów kompaktowych. Po jakimś czasie jakość aparatu spada, a lustro się zużywa, więc trzeba o nie dbać i na bieżąco czyścić. Nie jest to łatwą sprawą biorąc pod uwagę, że lustra pod żadnym pozorem nie wolno Ci uszkodzić!

Rodzaj zdjęć:

Dzięki rozmaitym obiektywom, w przypadku wykonywania zdjęć nie ma ograniczeń. Do lustrzanek jest cała masa obiektywów, konwerterów, filtrów i innych akcesoriów, które mają na celu stworzenieczegoś wyjątkowego. Ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia i zasób portfela

Użytkowanie:

Lustrzanki wraz z wszystkimi dodatkami potrafią być bardzo ciężkie i zajmować dużo miejsca. Najczęściej sprzęt nosi się w specjalnym plecaku, a wyciągnięcie wszystkiego w nieoczekiwanym momencie będzie raczej trudne, więc na pewno nie nadają się na wycieczkę ze znajomymi. Są doskonałe dla fotografów do sesji studyjnych, plenerów i reportaży, w których fotograf ma chwilę, aby wszystko dokładnie ustawić. W starszych modelach na wyświetlaczu nie ma podglądu na żywo. Jak chcesz zrobić zdjęcie musisz spojrzeć w wizjer.

Budżet:

Zdecydowanie najdroższa grupa aparatów, biorąc pod uwagę cenę nie tylko korpusu ale również specjalistyczne obiektywy.

Czy już wiesz który aparat będzie dla Ciebie najlepszy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *